Hiánypótló kortárs természettudományos ismeretterjesztő cikkek magyarul

Derült Égből Tudomány

Derült Égből Tudomány

Horizonton a minden allergiát felszámoló kezelés

Odüsszeusz találmányával kikapcsolják a téves immunválaszt

2016. április 29. - Bodóné Hofecker Zsuzsanna

clarapnaraujo.jpg

Allergének                                                                                                                                          clarapnaraujo / Flickr

Mindegy, hogy szénanátha, asztma vagy ételallergia gyötör, nincs mit tagadni rajta: az immunrendszerünk szívás, ha megzavarodik.

Éppen ezért kapjuk fel a fejünket a hírre, hogy kutatók kifejlesztettek egy olyan eljárást, amely képes lehet helyre rakni a renitenskedő védekezésünket és megszüntetni az allergiát. Az elv az, hogy ráveszik a szervezetünket, hogy a veszélytelen anyagokat, mint a földimogyoró vagy a pollenek, ellenség helyett ezentúl barátként üdvözölje.

Ilyenkor rendszerint az jár a fejekben: ez túl szép, hogy igaz legyen. Hiszen a tudomány emberei már évtizedek óta dolgoznak azon, hogy gyógyírt találjanak arra, hogy az immunrendszer tökéletesen ártalmatlan dolgokra is rápörög, például macskaszőrre vagy a tehéntejre, ám mind ez idáig nem sok eredménnyel járt a fáradozásuk.

Viszont ez most más. Az immunrendszer megszelídítése helyett a kutatók itt szó szerint bevetették a trójai falovat. Nanorészecskék belsejében csempészik a szervezetbe az allergén anyagot, így kerülik meg a védekező rendszer védvonalait, majd belülről veszik rá a rendszert, hogy hivatalosan is ártalmatlannak nyilvánítsa a kérdéses anyagot.

malt_juriado.jpg

 Malt Jüriado / Flickr

A kísérleteket egyelőre csak egereken végezték el, és nagyon sok igazolási procedúra és munka van még hátra, mielőtt a piacra kerülne a trójai nanó – mindamellett ugyanez a technika az autoimmun-betegségek kezelését célozva éppen a klinikai kísérletek előszobájában van – a kettős felhasználás nem meglepő, elvégre ez utóbbi kórkép is az immunrendszer hasonló felbolydulásából adódik, mint az allergia. Ez a kutatási ág is igen ígéretesnek tűnik.

„A kezelés univerzális” – mondja a vezető kutató, Stephen Miller a Northwestern Egyetemről, Chicagóból. „Attól függően, hogy milyen allergiát akarunk megszüntetni, megtölthetjük a nanorészecskét parlagfűpollennal vagy akár a földimogyoró egyik fehérjéjével is.”

„Az eredmények alapján egy modern, biztonságos és hatékony hosszú távú kezelést látunk, amely potenciálisan meggyógyítja az életet veszélyeztető légzőszervi vagy ételallergiákat.” – tette hozzá. „Ez véget vethet az életen át tartó gyógyszerszedésnek a tüdőt érintő allergiák esetén.”

andrew_sweeney.jpg

Andrew Sweeney / Flickr

Természetesen az immunrendszerünk létfontosságú a kórokozók kordában tartásához, mégis időnként – számunkra ismeretlen okokból – elkezd ártatlan agyagokra pikkelni, megkeserítve ezzel az életünket. A szervezet ilyenkor elkezd antitesteket termelni a kipécézett delikvens ellen, ha az a közelbe merészkedik, és ez gyulladáshoz, orrváladékhoz és egyéb kellemetlen, sőt, akár életveszélyes tünetekhez vezet. És ez ellen sokat nem lehet jelenleg tenni.

Az immunrendszernek van egy olyan alrendszere – neve: veleszületett védettség –, amely közli a testünkkel, ha az adott valami veszélytelen. Azonban, sajnálatos módon, ha egy allergénre a szervezetben egyszer rásütik a bélyeget, nincs esélye eljutni a veleszületett immunitásig, hogy tisztázza magát.

Hacsak nem lehet átcsempészni valahogy, a kutatócsoport pedig éppen ezt tette. Egy, az FDA által jóváhagyott biológiailag lebomló polimerből nanotasakokat készítettek, megtöltötték ezeket a tojás egyik fehérjéjével, és bejuttatták tojásallergiás egerek szervezetébe. A fehérjére az egerek teste e proteinre addig asztmás rohammal válaszolt, ám mivel a tojásproteint biztonságosan őrizte a barátságos kinézetű nanorészecske, az allergén semmilyen tünetet nem váltott ki.

És itt jön a java: a csomagokat makrofágok takarították el, amelyek a véráram tisztán tartásáért felelős falósejtek, és egyben a veleszületett immunitás részei! Az allergént jó barátként üdvözölték, és bontották le.

zeiss_microscopy.jpg

Makrofág baktériumot kebelez be                                                                                            ZEISS Microscopy / Flickr

„A takarítósejtek bemutatják az allergént vagy az antigént az immunrendszer egészének oly módon, mintha azt mondanák: ne aggódjatok, ez itt a mi fajtánk.” – mondta Miller. A védekező rendszer ennek hatására leállítja a támadását az allergén ellen, és visszaáll normál működésre.

A kezelés után az egerek tojásra adott minden allergiás válasza elmúlt, és az immunrendszerük még erősebb is lett. „Ez a módszer kikapcsolja a veszélyes Th2 T-sejteket, amelyek az allergiáért felelősek, és megnöveli a jó T-sejteket, amelyek funkciója a rendszer nyugalomban tartása és a rend fenntartása.” – fejtette ki a kutató.

A csapat most további egérkísérletekre, valamint az esetleges emberkísérletekre készül. Szándékuk szerint megvizsgálják a módszert minden allergénre az ételallergiáktól az asztmán át a szénanátháig. Egy külön csoport foglalkozik a technika alkalmazási lehetőségeivel az olyan autoimmun-állapotok terén, mint a sclerosis multiplex és a cöliákia.

Ha a kezelés ezek közül tényleg mindenre jó lesz, óriási lépést teszünk előre az emberi életminőség javításában.

A kutatás a Proceedings of the National Academy of Sciencesben jelent meg.

Kövesd a blogot a Facebookon, hogy még több érdekes, eddig magyarul nem olvasható tudományos hírről értesülj! A tudomány letaglóz, Derült Égből Tudomány!

Források:

http://www.sciencealert.com/scientists-just-got-a-step-closer-to-creating-a-universal-treatment-for-allergies

http://www.northwestern.edu/newscenter/stories/2016/04/nanoparticle-asthma-trojan-horse.html

A tanulmány:

http://www.pnas.org/content/early/2016/04/13/1505782113

A bejegyzés trackback címe:

https://derultegboltudomany.blog.hu/api/trackback/id/tr408672394

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása